Cíl: Na základě vlastní zkušenosti porozumět tomu, jak mohou účastníci posílit svou sebedůvěru prostřednictvím práce s myšlenkami. Cílem je také vytvořit pocit sounáležitosti – uvědomění, že všichni se potýkáme s podobnými výzvami spojenými s negativním myšlením.

Pomůcky:
- Počítač s programem PowerPoint
- Projektor/obrazovka k promítání prezentace v PowerPointu
- Flipchartový papír
- Flipchart
- Černé/zelené/modré fixy
- Tužky pro žáky*
- Sešity pro žáky*
- Ořezávátko*
*Pokud žáci budou nosit své poznámky na každé setkání, lze místo sešitů a tužek použít iPady a jim podobná zařízení. Pokud nemají sešity, při tomto setkání budou potřebovat list papíru.
Přivítání – čas: 5 minut
Lektoři řeknou skupině žáků:
Minule jsme se zabývali myšlenkami – dozvěděli jsme se, že myšlenky jsou jen myšlenky, ne fakta. Zkoušeli jsme si také myšlenkový experiment, který ukázal propojení mezi myšlenkou a emocí. Vzpomínáte si na něco z minulého setkání, nebo byste chtěli sdílet svou zkušenost z domácího osobního cvičení?
Smysl aktivity: Chcete-li jiné myšlenkové vzorce, musíte začít u sebe. Vy sami jste pány svých myšlenek.
Část 1: Kognitivní triáda – čas: 15 minut
Příprava pro lektory:
NA FLIPCHART NAKRESLETE JEDEN VELKÝ ČERVENÝ A JEDEN VELKÝ ZELENÝ TROJÚHELNÍK.

Postup:
– Začněte tím, že skupinu požádáte, aby vyjmenovala negativní myšlenky. Ty zapisujte do horní části červeného trojúhelníku.
– V dalším kroku požádejte jednoho aktivního (extrovertního) žáka, aby vám pomohl s ukázkou kognitivní triády (demo).
– Lektor pustí prezentaci PowerPoint s různými situacemi, které byly představeny v setkání č. 3 – Myšlenkový experiment.
- Lektor: Které oblasti nebo situace u tebe nejčastěji spouštějí negativní myšlenky?
- Žák: Sociální sítě (například).
- Lektor: Když přemýšlíš o sociálních sítích (pokud to žák řekl), co se ti honí hlavou, co předpokládáš?
- Žák: Předpokládám, že mě všichni soudí, když něco zveřejním.
- Lektor: Tento předpoklad/toto očekávání je vlastně negativní myšlenka – a právě to, co předpokládáme, nás často brzdí v životě, brání nám naplno rozvíjet náš potenciál a plnit si sny. Zároveň jsou předpoklady a očekávání jednou z nejčastějších příčin nedorozumění mezi lidmi.
- Lektor: Takže si myslíš, že tě všichni budou soudit. A když máš tuhle myšlenku „Všichni mě soudí“, co cítíš?
- Žák: Smutek.
- Lektor: A když myslíš na to, že tě všichni soudí a cítíš smutek, co děláš? Jak se chováš?
- Žák: Píšu negativní komentáře.
- Lektor: Když myslíš na to, jak tě všichni soudí, cítíš smutek a píšeš negativní komentáře – jaká nová negativní myšlenka tě napadne?
- Žák: Že jsem k ničemu, méněcenný.
- Lektor: Když se ti hlavou honí myšlenky o tom, že tě všichni soudí a jsi k ničemu, jak se pak cítíš?
- Žák: Ještě hůř.
- Lektor: A když máš tyto myšlenky a cítíš se čím dál hůř, co děláš?
- Žák: Stáhnu se do sebe a zůstanu zavřený v pokoji.
- Lektor: Děkuji za ukázku!
Lektor nyní nakreslí velkou negativní spirálu přes kognitivní triádu a říká:
Jedna negativní myšlenka vede k další… a pak k další… až se ocitneme tady – úplně dole, v tom nejhlubším bodě negativní spirály (lektor ukáže na ten nejvnitřnější bod spirály). „Co podle vás bývá tady?“

- Skupina pravděpodobně odpoví: Deprese, úzkost, slzy. Vše, co žáci říkají, lektor zapisuje dovnitř spirály.
- Lektor poté zopakuje některé informace o myšlenkách, které již zazněly dříve: například: Pamatujte – myšlenka je jen myšlenka, není to fakt. Každý den jich máme přes 80 000. A to znamená, že máte možnost volby! Můžete si vybrat, které myšlenky si necháte a které pustíte!
- Trainer to the same participant as before:
- Lektor: Teď, když to víš, jakou chytřejší nebo optimističtější myšlenku by sis vybral místo té původní, když začneš přemýšlet o sociálních sítích?
- Žák: Každý se stejně stará jen o sebe.
- Lektor: Když si říkáš, že se každý stará jen o sebe, co cítíš?
- Žák: Uklidňuje mě to.
- Lektor: Když si říkáš, že se každý stará jen o sebe, cítíš se v klidu, co děláš?
- Žák: Odložím telefon, nebo zveřejním nějakou fotku přírody.
- Lektor: Dobře, skvělé. Děkuji!
Část 2: Individuální práce – kognitivní triáda – čas: 15 minut
Řekněte žákům, aby si nakreslili kognitivní triádu a vybrali si situaci, která v nich vyvolává stres nebo jiné negativní emoce. Klidně si mohou vybrat nějakou situaci, kterou jste zmiňovali dříve (při prezentaci v PowerPointu na začátku setkání). Poté si každý z nich sám projde svou kognitivní triádou – nejprve s negativními myšlenkami, potom s pozitivní/optimistickou myšlenkou.
Úvodní otázka:
- Když přemýšlíš o situaci XY
- Co si v takové situaci představuješ nebo předpokládáš? Na vrchol červené triády napiš svou negativní myšlenku. Dále napiš, jaký pocit v tobě tato myšlenka vyvolává a jaké chování tento pocit zapříčiní.
- Potom zopakuj stejný postup na zelené triádě: Když přemýšlíš o situaci XY, jakou pozitivní/optimistickou myšlenkou můžeš nahradit tu původní negativní?
- Napiš novou pozitivní myšlenku, poté napiš pocit, který tato myšlenka vyvolá a jednání, které tento pocit zapříčiní.
Závěr/Shrnutí – čas: 2 minuty
Cílem je posílit pocit sounáležitosti a jednoty – uvědomění, že všichni čelíme podobným výzvám. Každý z nás má někdy negativním myšlenky. Abychom však dokázali změnit své myšlenkové vzorce, musíme s nimi začít pracovat.

Domácí úkol/osobní cvičení – čas: 8 minut*
Lektor: Zeptejte se žáků, zda ví, proč je důležité dělat domácí osobní cvičení.
Úkol: Používejte kognitivní triádu! Když si všimnete, že jste v červené triádě (negativní myšlenky), řekněte si: „Stop! Zmiz, tady nemáš co dělat!“ a nahraďte tuto negativní myšlenku jinou, pozitivní, ze své zelené triády.
Ocenění skupiny/žáků – čas 2 minuty
Najděte něco z dnešního setkání, co můžete ocenit nebo vyzdvihnout, než se rozloučíte.
